Zoo a właściwie ogród zoologiczny jest ciekawym miejscem wartym odwiedzenia. Można zobaczyć w nim różnorodne gatunki zwierząt pochodzących z wielu stref klimatycznych. Takich atrakcji z pewnością nie będzie można doświadczyć w trakcie codziennego życia. Nic więc dziwnego, że zoo przyciąga rzeszę odwiedzających. Szczególne zainteresowanie wykazują dzieci. Bo które z nich nie lubi przyglądać się zwierzątkom, szczególnie takim, których nie można zobaczyć na co dzień. Dlatego też ogrody zoologiczne odwiedzane są najczęściej przez rodziny z dziećmi.

Każde zoo odznacza się dużą różnorodnością świata zwierząt. Tak też jest w przypadku wrocławskiego zoo. Zarządzający tym miejscem zadbali o wiele ciekawych gatunków pochodzących z tropików. Można tu jednak zobaczyć także zwierzęta na stałe żyjące w naszym kraju. I tak obok ciekawskich i wszędobylskich małp, które cieszą się największą popularnością, można obejrzeć wilki, króliki czy jelenie. Nie mniej jednak większe zainteresowanie wśród dzieci budą zwierzęta egzotyczne. Silny i ryczący lew, wysoka, zjadająca listki z wysokich partii drzew żyrafa czy potężny słoń to okazy, z którymi turyści robią najwięcej zdjęć. Oprócz zwierząt żyjących na lądzie, we wrocławskim zoo można zaobserwować również stworzenia wodne. Rybki, wybrane okazy płazów czy gadów to tylko niektóre gatunki możliwe do poznania w zoo. Za grubą szybą zobaczymy również goryle, oglądane z tak wielką ciekawością przez wszystkich odwiedzających. Nie ma w tym nic dziwnego. Głośny i porywczy goryl nie rzadko atakuje szybę z nadzieją na jej zniszczenie. Na szczęście szkło w klatce wrocławskiego zoo jest na tyle wytrzymałe, że nie ma możliwości jego rozbicia.

Daleka turystyka nie jest konieczna także wtedy, gdy chcemy zobaczyć nieznane okazy świata roślin. Na terenie wrocławskiego zoo znajduje się bowiem kilkanaście pawilonów, w których rośnie wiele ciekawych gatunków roślin. Pawilony takie mieszczą też nietypowe i rzadko spotykane odmiany zwierząt. Wszystkie budynki posiadają dach, dzięki czemu obejrzenie tych wszystkich atrakcji możliwe jest zarówno w upalne dni, w które ciężko wytrzymać na świeżym powietrzu ale i w deszczową pogodę.

Z uwagi na wysokie temperatury powietrza w okresie wakacyjnym, wrocławskie zoo najlepiej odwiedzać wieczorem lub w trakcie dni o niższych temperaturach powietrza. Taka sytuacja jest spowodowana niską tolerancją niektórych zwierząt na wysokie temperatury panujące latem. Dlatego też, w samo południe w trakcie upalnych dni można mieć problem z obejrzeniem części zwierząt, które wolą schronić się przed słońcem w cieniu, z dala od ścieżki spacerowej.

Podsumowując, jak można wywnioskować z przytoczonych przykładów, turystyka to nie tylko wyjazdy poza granicę kraju czy miasta. Bliskie wycieczki turystyczne mogą być równie ciekawe i zaskakujące. Wyprawa do wrocławskiego zoo jest niewątpliwie jedną z takich atrakcji. Przynosi ona wiele satysfakcji i wrażeń nie tylko dla dzieci ale i dorosłych spacerowiczów, zaś wykonane w tym czasie zdjęcia pozostaną w albumie, pozwalając zachować te miłe chwile przez długie lata.