Często mają chwilę wolnego, planując weekend albo wakacje, zastanawiamy się nad miejscami wartymi odwiedzenia. Każda miejscowość oferuje warte zwiedzenia unikalne zabytki architektoniczne, a wśród nich ciekawe mogą się okazać pałace. Przecież turystyka to nie tylko kawiarnie, pomniki przyrody czy spacery po parkach! Poszukując takich miejsc, przejrzyjmy strony internetowe z opisami lokalnych atrakcji turystycznych. Dobrze, jeśli pałac jest jednocześnie muzeum, ponieważ istnieje spora szansa na zwiedzanie zabytku z przewodnikiem. Dobrze będzie również zapoznać się wcześniej z historią odwiedzanego miejsca, jego rolą w dziejach miasta lub regionu, czy też funkcją, jaką pełni współcześnie. Dzięki temu lepiej zrozumiemy kontekst opowieści o jego przeszłości, a zwiedzanie będzie dla nas o wiele bardziej interesujące.

W Polsce istnieją pałace z różnych okresów historycznych, a wiele z nich zostało przekształconych w hotele i pensjonaty, w których można spędzić noc. Jest to niewątpliwie duża atrakcja dla osób, lubiących nowe doświadczenia i miewających niestandardowe pomysły. Oprócz hoteli istnieją również spa i ośrodki rekreacyjne powstałe z dawnych pałaców. Wybór jak widać jest duży i zwiedzanie wcale nie musi polegać na biernym przyglądaniu się architekturze.

Alternatywą dla pałaców są zamki, których w naszym kraju jest jeszcze więcej i bardzo możliwe, że są jeszcze bardziej znane. Możemy wymienić, chociażby zamki krzyżackie, mazowieckie, czy małopolskie i podkarpackie. Chyba każdy z nas słyszał o zamku krzyżackim w Malborku. Innym znanym powszechnie budynkiem tego typu jest zamek Czocha, głównie dzięki Bogusławowi Wołoszańskiemu i jego książkom. Są to magiczne miejsca warte zwiedzenia, dzięki którym można cofnąć kilka epok wstecz i poczuć klimat dawnych czasów. Oprócz najbardziej znanych obiektów istnieją również te mniej znane, albo wręcz zapomniane. Warto popytać miejscowych, czy wiedzą coś o starodawnych warowniach, pałacach i zamkach w okolicy, jeśli mamy zamiar któryś zwiedzić. Poznamy jednocześnie folklor i dzieje miejsca, w którym przebywamy jako turyści. Być może dane nam będzie poznać lokalne, mroczne tajemnice. Potraktujmy naszą wyprawę jako świetną zabawę i pretekst do eksploracji okolicy. Przecież o to chodzi w podróżowaniu – o poznawanie nowych miejsc i ciekawych historii.

Nie zapomnijmy tylko o zabraniu ze sobą aparatu, aby uwiecznić miejsce niezaznaczone na mapie! Będzie to wspaniała pamiątka, stanowiąca dowód naszych dotychczasowych odkryć, albo chociaż świetny sposób na przywołanie miłych wspomnień. Zwiedzanie architektury zabytkowej to nie tylko spacerowanie po opuszczonych komnatach i przyglądanie się pękającym ścianom. Zwiedzanie starych budynków to niezapomniana przygoda i szansa na wskrzeszenie dawno minionych czasów. Nie musisz nawet jechać gdzieś daleko. Jestem przekonany, że znajdziesz w okolicy wiele miejsc tego typu, o których wcześniej mogłeś nawet nie słyszeć. Odwiedź je na początku, aby sprawdzić, czy jest to sposób na spędzanie czasu dla Ciebie.