Pojezierze to obiekt, który cieszy się ogromną popularnością wśród wielu osób. Ponadto miłośnicy przyrody będą rozpieszczani doświadczeniem, ponieważ na Mazurach występuje bogata różnorodność flory i fauny, w tym łosie, tarpany, miniaturowe kozy i bobry. W okolicy znajduje się 11 rezerwatów przyrody idealnych do żerowania i oglądania dzikiej przyrody, na przykład jezioro Łuknajo, które jest rezerwatem biosfery UNESCO. Ponadto miłośnicy przyrody powinni odwiedzić rezerwat przyrody Borecka, w którym znajduje się stacja hodowli żubrów. Lasy otaczające jeziora obfitują w szlaki turystyczne, rowerowe i trekkingowe.

Choć Mazurskie tereny cieszą się największą popularnością w miesiącach letnich, kiedy odwiedzający uprawiają przede wszystkim sporty wodne i atrakcje wodne na wielu jeziorach, w tym na kilku imprezach jachtowych i wyścigach łodzi. Obszar ten jest popularny zimą na skuterach śnieżnych, pływaniu łódką, jeździectwie, sankach, narciarstwie biegowym i wędkarstwie. Na Mazurach jest wiele miejsc noclegowych, które zaspokoją każdy gust i każdą kieszeń. Jednym z najpopularniejszych sposobów, aby cieszyć się zwiedzaniem tego obszaru, jest skorzystanie z agroturystyki, w której możesz zatrzymać się jako gość w małym gospodarstwie. Ponadto istnieją opcje biwakowania, domków z bali, pensjonatów i hosteli. Noclegi i hotele są dostępne w atrakcyjnych cenach – co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla każdej osoby, która chce przyjechać na urlop do tego miejsca.

Pojezierze obejmuje rozległy obszar obejmujący wiele różnych miast, wiosek i osad. Jedzenie na tym obszarze odzwierciedla położenie geograficzne i historię tego regionu, z wpływami litewskimi, polskimi i pruskimi. Wybór restauracji oraz barów jest naprawdę ogromny. Opuszczając Wielkie Jeziora Mazurskie na zachód i kierując się na Warmię i Powiśle, napotkamy fascynujące szlaki tematyczne, które prezentują się naprawdę pięknie. Ale największym skarbem Warmii i Mazur jest natura. Obszary chronionego krajobrazu, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody. 158 jezior znajdujących się w cichej strefie objętych jest absolutnym zakazem używania silników silnikowych i żeglowania poza wyznaczonymi trasami. Mazury to przede wszystkim królestwo ptaków. Jezioro Łuknajno – rezerwat biosfery UNESCO – chroni kolonię niemego łabędzia, największego w Europie, a także 96 innych gatunków ptaków, w tym perkoz, łopata północna, małe skorupki, derka kukurydziana i rybitwy. Ptaki drapieżne gniazdują w pobliżu rezerwatu: orlik krzykliwy, latawiec czarny i latawiec czerwony, myszołów europejski, orzeł bielik i rybołów. Polujące ptaki drapieżne można obserwować z kilku wież widokowych na obrzeżach rezerwatu.

W Puszczy Boreckiej znajduje się także ośrodek hodowli żubrów. Na bagnach i torfowiskach żyją wydry, bobry i żółw błotny. Noclegi znajdują się w pięknych miejscach z dala od zatłoczonego miasta, dzięki temu każdy turysta może odpocząć i zrelaksować się. Na Pojezierze najlepiej jest przyjechać podczas wakacji, ponieważ wtedy w tym regionie jest najcieplej.