Jednym z najbardziej zaludnionych krajów świata (8 miejsce), którego gospodarka w dużej części napędza się dzięki złożom ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To obszar wielu fantastycznych równin, pięknych wzgórz i gęstych lasów tropikalnych – mocno zróżnicowany pod względem widoków tajemniczy kawałek ziemi.

Wśród najbardziej znanych i najciekawszych miejsc można tutaj odwiedzić przede wszystkim stolicę, Abudżę, która, co ciekawe, była stworzona przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto również dotrzeć do Kano czyli starożytnego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł wypalanych w promieniach słońca, a samo miasto powstało w XI w. Godną uwagi jest ciekawa historia tego miejsca, które pierwotnie pełniło rolę państwa-miasta i było w posiadaniu ludu Hasa. Meczet, który stanowi jedną z tamtejszych atrakcji, został zbudowany w XV wieku.

Przemierzając niejednorodną Nigerię, warto przystanąć na moment w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niesamowita fauna oraz flora, która stamtąd pochodzi jest niezwykle bogata. Dodatkowym miejscem do obowiązkowego zwiedzenia są tam gejzery. Rzecz jasna nie istnieje Nigeria bez rzeki Niger. Ta robiąca niesamowite wrażenie delta stanowi jedną z tych perełek, których absolutnie nie należy przegapić.
Wartym do zwiedzenia jest również Święty Gaj Oszun umiejscowiony na obrzeżach Oszogbo. obiekt ten łączy w sobie las i zakola, które są otoczone świątyniami, ołtarzami oraz posągami Oszun – bogini płodności plemienia Joruba.

Do innych godnych uwagi obiektów zaliczyć należy także Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów tego kraju. Zaskakującą informacją jest fakt, że nad jego powstaniem czuwał polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to przedstawia tradycyjne nigeryjskie budownictwo, a większość eksponatów znajdujących się w skansenie jest autorstwa polskich architektów. Będąc w Nigerii, dobrze jest zobaczyć również Muzeum Narodowe zlokalizowane w środkowej rejonie miasta Lagos. Odnajdziemy tam chociażby dzieła i świadectwa historii, a także nigeryjskiego budownictwa. Szczególnie warta polecenia jest wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zamordowany jeden z przywódców tego państwa. Muzeum ukazuje także dzieła z brązu oraz wyroby lokalnego rzemiosła. Innym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury położone w słynnym mieście Abudża. Ukazuje ono architekturę Nigerii w rzeczywistych wymiarach i kształtach np. Pałac Katsina czy meczet Ilorin.

Odwiedzając ten kraj, nie sposób nie obejrzeć niesamowitego Pałacu Oby. Ta efektowna konstrukcja znajduje się w mieście Lagos i liczy sobie już 300 lat. Wzniesiono ją za panowania słynnego władcy Oby Akinsemoyina.

Do Nigerii najlepiej wybrać się w miesiącach od grudnia do marca. Należy pamiętać o obowiązkowych szczepionkach przeciwko żółtej febrze. Na podróż należy zaopatrzyć się przede wszystkim w kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem. Po kraju przemieszcza się za pomocą autobusów, Busz-taxi i minibusów.