Pikantne burrito, sombrero, pływające ogrody, barwne czaszki i La Catrina na Święto zmarłych – to skojarzenia napływające na myśl, gdy rzuca się hasło: Meksyk. Co ma do zaprezentowania kraj zaludniony do XVI wieku przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne zwiedzanie stolicy to podziwianie placów i starych świątyni. Ciekawostką jest to, że w otoczeniu ołtarzy niektórzy chcą zawiesić kłódki z modlitwami o pomyślność i zdrowie, które przeznaczone są dla uczciwych złoczyńców. Prawdziwą kulturę i zwykłych mieszkańców Meksyku można spotkać w paru różnorodnych okolicach. Zwiedzanie polecamy rozpocząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jednego z najprzestronniejszych stadionów na świecie). Całkiem sporo powie nam rzecz jasna Muzeum Sztuki Popularnej czy gmach Soumaya (przede wszystkim przedstawia twórczość Dalego). W Megalopolis z pewnością trzeba zwiedzić barokowo-klasycystyczną katedrę z lat 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z największych katedr zbudowanych na ziemi. Kolejny rekord jest udziałem placu w mieście, którego pole powierzchni osiąga niemal 46800 metrów kwadratowych – mówimy naturalnie o Plaza de la Constitución (znanym również pod nazwą Zócalo). W pobliżu da się zobaczyć wzniesiony na azteckich ruinach Palacio Nacional. Jeśli zależy nam na obeznaniu się z lokalną architekturą, najlepszym na to sposobem jest odwiedzenie pobliskiego miasteczka Guanajuato, które stanowi mieszankę wąskich uliczek, rynków i kolorowych kamieniczek – idealny przykład hiszpańskiej twórczości z czasów kolonialnych. Wśród budowli które pochodzą z okresu kolonizacji, można spotkać też kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać opowieść z dreszczykiem.

Popularne resztki zabudowań

Wśród najbardziej znaczących atrakcji dla turystów Meksyk oferuje Palenqué czyli pozostałości cywilizacji Majów. Miejscowość ta jest położona w południowym Meksyku w stanie Chiapas, tam mieści się także stanowisko archeologiczne stanowiące główną atrakcję. Pozostałości starożytnego terytorium zamieszkiwanego w dawnych czasach przez cywilizację Majów, a poznanego dopiero w 1746r. zapewniają sporo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Kamienne budowle wyłaniające się z dżungli tropikalnej to widok, który powinien zobaczyć każdy kto odwiedza to państwo. Oczywiście największą sensację stanowi Świątynia Inskrypcji czyli miejsce grobu Pakala Wielkiego – legendarnego króla. To miejsce kultu ma formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na którą składa się dziewięć schodków. Docierając na szczyt zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabudowania Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża i Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na odwiedzenie? Rzecz jasna resztki znajdującego się pod ziemią akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do powstanie współczesnego Meksyku, pozostawiając po sobie między innymi starożytny zespół pałacowy kojarzony pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo to jest kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu współczesnych cudów świata, przez to należy go odwiedzić. Te gigantyczne przestrzenie bogate w ruiny dawnych zabudowań budzą zachwyt nie tylko wśród archeologów, ale wydają się nie lada atrakcją dla amatorów Indiany Jonesa. W stolicy Jukatanu, Méridzie, trzeba zobaczyć najdawniej zbudowaną w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać ponadto o azteckim centrum kultu – Teotihuacán.

Jak zabezpieczyć przygodę życia?

Góry Sierra Madre de Chiapas to doskonała okazja na zobaczenie pereł schowanych w naturze. Płynąca tam rzeka Grijalva rozpościera się na dawny Kanion Sumidero. Jest możliwym skorzystać ze średniej długości kursu łodzią przez wąwóz, żeby mieć gwarancję niezapomnianych doświadczeń. To całkiem wyjątkowe miejsce, które jest dziełem samej przyrody bez ręki ludzkiej. Znajduje tu schronienie sporo dzikich zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto również zajechać do Ciapa de Corzo – miasteczka o kolonialnej przeszłości. Gdy chcemy poznać jak w Meksyku mają się piaszczyste plaże i ośrodki wczasowe, natychmiast trzeba wybrać się do jego wakacyjnej wizytówki a mianowicie do Cancún, w którym można obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, skosztować egzotycznych drinków czy też nurkować. Wśród najistotniejszych atrakcji gwarantujących turystom pozytywnie szokujące wrażenia można wymienić także: cenota schowane pomiędzy kamiennymi skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których można natknąć się na flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, wspaniała Laguna i jeszcze cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami błękitu, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Można również wybrać się na oglądanie imponującego, gigantycznego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.