Nasi rodacy coraz chętniej dostrzegają piękno i walory turystyczne naszej ojczyzny. Jeszcze kilka lat temu głównymi miejscami, w których spędzano urlop były kraje basenu Morza Śródziemnego. Niestabilna sytuacja polityczna w tym rejonie przyczyniła się do wzrostu zainteresowania Polską. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zaplanowanie urlopu w Polsce jest znacznie prostsze pod względem organizacyjnym od organizacji urlopu zagranicznego. Rozbudowana sieć kolejowa sprawia, że dzięki temu do wielu miejscowości turystycznych w naszym kraju możemy dotrzeć w ciągu kilku godzin. W praktyce oznacza to, że nie musimy wcale czekać na wakacje czy też ferie zimowe a na poznawanie nowych miejsc możemy przeznaczyć weekend.

Można zaryzykować twierdzenie, że obecnie obserwujemy prawdziwą modę na Polskę nie tylko wśród rodzimych turystów, ale i wśród turystów z całej Europy. Zarówno turyści z Europy jak i nasi krajowi jako największe atrakcje naszego kraju wymienią Warszawę i Kraków. Nie jest to jednak do końca prawda. Mocną stroną turystyki w Polsce jest różnorodność geograficzna naszego kraju. Zarówno miłośnicy gór, morza jak i urokliwych krajobrazów nizinnych powinni znaleźć coś dla siebie. Nasza krajowa turystyka nie powinna być również opierana wyłącznie na obecnej i byłej stolicy Polski. Godne zwiedzania są nie tylko duże aglomeracje, ale także mniejsze miasta. Włodarze tych mniejszych miast dysponują ciekawym potencjałem turystycznym i mają intrygujące pomysły na to, jak ten potencjał turystyczny w pełni wykorzystać. Jednym z takich przykładów jest Sandomierz. Małe miasteczko, w którym mieszka nieco ponad dwudziestu tysięcy mieszkańców jest znane i popularne w całej Polsce. Wszystko oczywiście dzięki popularnemu serialowi telewizyjnemu “Ojciec Mateusz”.

Jednak Sandomierz warto poznawać nie tylko ze względu na serial telewizyjny. Miasto posiada bardzo długą i bogatą historię, której początki sięgają trzynastego wieku. Jest nazywane „małym Rzymem” nie tylko ze względu na położenie na siedmiu wzgórzach, tak jak w przypadku swojego włoskiego odpowiednika. Przede wszystkim uwagę zwracają zabytki. Przeciętny turysta będzie rozpoznawał mijane budowle z telewizyjnego serialu. Jednak warto zainteresować się nimi nie tylko przez pryzmat serialowej fabuły. Takie atrakcje Sandomierza jak Brama Opatowska, Zamek Królewski czy też Stary Rynek potrafią zachwycić nie tylko ze względu na architekturę, ale również ze względu na historię tych miejsc. Ale nie tylko miłośnicy zabytków i seriali telewizyjnych znajdą w Sandomierzu coś dla siebie. Również turyści preferujący aktywny wypoczynek powinni być zachwyceni. Okolica obfituje w górski krajobraz i szlaki rowerowe. Ciekawą atrakcją Sandomierza jest również podziemna trasa turystyczna.

Wiemy już wiele o atrakcjach Sandomierza, więc najwyższy czas, aby zadać sobie podstawowe pytanie. Jak dojechać do Sandomierza? Jest to miasto, którego na mapie powinniśmy szukać na pograniczu województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Przez miasto przebiega linia kolejowa, więc przyjazd pociągiem nie powinien stanowić problemu. Miasto leży na przecięciu dróg krajowych biegnących pomiędzy Warszawą a Krakowem, więc dojazd z tych aglomeracji powinien również być bezproblemowy.