Złota polska jesień sprzyja podróżom oraz wycieczkom krajoznawczym. Planując wypady zarówno mniejsze jak i większe warto uwzględnić ciekawe miejsca w Polsce.

Nasz kraj oferuje ich naprawdę dużo. Praktycznie każde województwo ma kilka swoich perełek. Właśnie taka lokalna turystyka zyskuje coraz więcej zwolenników. Dziś coraz więcej osób uświadamia sobie, że nie tylko dalekie lądy oferują wspaniałe miejsca do zwiedzania; często tuż za rogiem mamy naprawdę interesujące miejsca i ciągle nieodkryte tajemnice.

Zamki w Polsce – Dolny Śląsk

Prawdziwym zagłębiem interesujących budowli jest zdecydowanie województwo dolnośląskie. Właśnie tam naprawdę w niewielkiej odległości można zobaczyć kilka bardzo ładnie zachowanych zamków i warowni.
Niektóre z nich są wręcz w zasięgu wzroku- oczywiście przy sprzyjającej pogodzie.

Taka ich lokalizacja była oczywiście dokładnie przemyślana oraz celowa, był to nijako system wczesnego ostrzegania w przypadku najazdu wroga. Z racji tego, że zawsze były to tereny przygraniczne a przez to niespokojne i często przechodzące z rąk do rąk- wypracowanie takiego zabezpieczenia było konieczne. System był nieskomplikowany i niezawodny w swej prostocie: załoga zaatakowanego zamku rozpalała stos na wieży (zawsze przygotowany) a płomienie widoczne były w kolejnej warowni- dzięki temu obrona miała czas na przygotowanie się do odparcia ataku.

Bolków

Niedaleko Karpacza znajduje się zamek Bolków- niestety są to raczej jego ruiny- jednak wciąż robią one niesamowite wrażenie. Wieża warowna, loch zamkowy i fakt, że zamek położony jest na zboczu góry, to wszystko sprawia, że naprawdę warto się tu zatrzymać. Zamek ten z pewnością doskonale znany jest miłośnikom muzyki gotyckiej ponieważ od lat organizowane są tam castle party.

Zamek Czocha

Zamek Czocha jeszcze do niedawna nie był zbyt popularny, zyskał sławę dzięki swojej wojennej przeszłości- według przekazów to właśnie w tym zamku mieściła się jedna z wielu kwater Hitlera na wypadek konieczności ewakuowania się z Niemiec. Hitlerowcy odkopali i unowocześnili lochy oraz podziemia zamku, zbudowali bunkry i umocnienia. Dziś zamek ten jest jednym z chętniej odwiedzanych.

Zamek Książ

Zdecydowanie jeden z najpopularniejszych zamków w Polsce. Romantyczna historia księżnej Daisy jej umiłowanie piękna oraz tragiczne losy rodziny Hochbergów zdecydowanie wzmogły zainteresowanie turystów. W trakcie wojny zamek mocno ucierpiał w wyniku zajęcia go przez nazistów, później zniszczeń dokonali żołnierze radzieccy, aż do lat siedemdziesiątych zamek niszczał i popadał w ruinę. Dziś zamek jest wspaniale odrestaurowany, zamkowe ogrody są prawie tak samo piękne jak za czasów wspomnianej księżnej Daisy, a w każdy majowy weekend organizowana jest wystawa kwiatowa przyciągająca rzesze odwiedzających. Obecnie zamek Książ znajduje się na liście „7 cudów Polski”.

Zamki te warte są zobaczenia nie tylko ze względu na walory architektoniczne ale też ze względu na piękne położenie, wszystkie leżą w pięknych zielonych okolicach w bezpośredniej bliskości gór i wspaniałych lasów.