Polska jest niezwykłym krajem pod względem turystycznym. Dostęp do morza na północy i pasma górskie na południu sprawiają, że mamy znakomite możliwości na wakacyjne wyjazdy. Turystyka w Polsce właśnie w tych regionach rozwija się najlepiej. Polskie plaże są duże i szerokie, idealne do letniego wypoczynku, często odwiedzane nie tylko przez Polaków, ale również przez cudzoziemców. Najmodniejszym morskim kurortem jest Sopot, miasto, które uwielbiają polskie gwiazdy i celebryci. Sopockie molo jest jednym z najsłynniejszych w Europie. Mocno popularne jest również Władysławowo, Jastrzębia Góra, Hel czy Krynica Morska, a jeżeli komuś zależy na odpoczynku od zgiełku i turystów, może wybrać małe, nadmorskie wioski, takie jak Ostrowo. W Gdańsku zachwyci nas starówka, deptak i oczywiście Westerplatte, a w Gdyni – Gdyńskie Centrum Filmowe.

Polskie krajobrazy górskie potrafią zachwycić każdego. Najbardziej popularne jest Zakopane. Latem i wiosną można przemierzać szlaki i podziwiać przyrodę, a zimą poszaleć na stoku. I nie zapominajmy o Krupówkach – najważniejszym zakopiańskim deptaku, gdzie można napić się pysznego grzańca, kupić pamiątki i zjeść prawdziwego oscypka. Turystyka w polskich górach rozwija się prężnie, praktycznie o każdej porze roku można tu zobaczyć wielu odwiedzających. Noclegi są tu ogólnodostępne, można wybierać spośród ofert hoteli, pensjonatów, kwater prywatnych.

Pięknym i wartym zobaczenia regionem są także Mazury. Noclegi oferowane w tych okolicach to najczęściej prywatne gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można zaczerpnąć natury i odetchnąć od miejskiego zgiełku. Mówi się, że Mazury to kraina tysiąca jezior. Jest ich tutaj mnóstwo, a otaczające lasy są zielone i zachwycające. Jest tutaj także wiele zabytków, min kościoły, kapliczki, zamki.

Jeśli ktoś lubi przygody i dreszczyk emocji powinien zwiedzać polskie zamki. Jest ich w naszym kraju mnóstwo, a niektóre wręcz zachwycają swoim stylem, architekturą i wielkością. Są częścią naszej historii i wiele mówią o przeszłości naszego kraju. Jednym z najsłynniejszym zamków jest ten w Malborku. Ogromna, gotycka budowla jest odwiedzana przez turystów z całego świata. Będąc tam można poczuć prawdziwego ducha historii i zobaczyć jak to wszystko wyglądało wieki temu. Wzniesiony przez Zakon Krzyżacki w XIII wieku znajduje się na liście zabytków UNESCO. Nie można go pominąć przy planowaniu wycieczki. Zamki w Polsce są wspaniałymi zabytkami. Każdy ma niesamowitą historię i można się wiele o nim dowiedzieć. Piękny zamek w Golubiu-Dobrzyniu, zamek w Chęcinach czy Zamek w Olsztynie – wszystkie te miejsca warto zobaczyć.

Dla tych, których interesuje historia naszego kraju powinni zaplanować trasę szlakiem piastowskim. Obejmuje on Poznań, Gniezno, Lednogórę, Biskupin, Wenecję, Żnin, Mogilno i Kruszwicę. Są tutaj zabytki z początków państwa polskiego i panowania pierwszych Piastów. Warto zacząć zwiedzanie od pierwszej stolicy Polski – Gniezna i zwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego, a także Wzgórze Lecha.