Już za niedługo wakacje, a co za tym idzie wielu z nas zaczyna planować urlop. Zawsze w takich momentach pojawia się mnóstwo wątpliwości dotyczących miejsca spędzania wolnego czasu. Dokonując wyboru bierzemy pod uwagę wiele zmiennych, tj. pogodę, ukształtowanie terenu, egzotykę danego miejsca, atrakcje turystyczne, koszt wycieczki, swoje marzenia i wiele innych czynników, które w efekcie składają się na nasz wybór. W ostatnim czasie obserwuje się trend, zgodnie z którym wielu polaków decyduje się na urlop nad polskim morzem. Sprzyjają temu nie tylko warunki atmosferyczne, ale i cena, rodzime jedzenie, atrakcje turystyczne, których nie brakuje na północy naszego kraju i piękno polskich plaż.

Najczęściej odwiedzane miejsca to Kołobrzeg, Trójmiasto, Szczecin, Darłowo, Łeba, Mielno, Władysławowo, Międzyzdroje, Hel i wiele innych mniejszych miejscowości, do których napływają turyści z całego świata. Nic więc dziwnego, że Polacy z dumą wspierają rozwój polskiej gospodarki i sektora turystycznego. Najbardziej znane atrakcje turystyczne na Helu to np. Muzeum Obrony Wybrzeża. To bardzo specyficzne miejsce, które nawiązuje do czasów II wojny światowej. Spodoba się głównie osobom, które lubują się w historii, militariach i sposobach obronnych. Można się tam również udać, by zobaczyć bunkier, który zrobi wrażenie na każdym turyście. Kolejno, będąc na Helu nie można pominąć tamtejszego fokarium. Foki zauroczą nie tylko najmłodszych. Na miejscu zlokalizowane jest również niewielkich rozmiarów tematyczne muzeum. Udając się na wieczorne spacery, trzeba zatrzymać się przy latarni morskiej na Helu.

Na helską latarnie można wejść i podziwiać przepiękne widoki ze szczytu tej ceglastej wieży. Bilet nie należy do najdroższych, koszt to ok. 6 zł. Dla osób lubiących edukację kolejną ciekawą atrakcją turystyczną będzie Muzeum Rybołówstwa, gdzie można zapoznać się z obecnymi problemami dotyczącymi połowu ryb w Bałtyku, ale i zaczerpnąć wiedzy na temat historii Bałtyku. Bardzo znanym miejscem spacerów w tamtejszych okolicach jest molo w Juracie, odwiedzane corocznie przez tłumy urlopowiczów. To tylko niektóre atrakcje turystyczne, które oferuje nam Hel. Kolejnym ciekawym i bardzo znanym nadmorskim miastem jest Kołobrzeg. Jak każde większe miasto zlokalizowane przy morzu, Kołobrzeg posiada własny port i latarnię morską. Dodatkowo każdy odwiedzający to miasto musi się udać na molo, na końcu którego znajduje się kawiarnia. Serwują tam kawę i posiłki. Ponadto, molo jest w nocy podświetlane, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku.

Kołobrzeg zachęca nas do odwiedzin, także dzięki pięknemu Ratuszowi, znanemu Pomnikowi Sanitariuszki, Skansenie Morskim, licznym muzeom, Parkowi im. Stefana Żeromskiego i pięknej, piaszczystej plaży. Inne polecane atrakcje turystyczne zlokalizowane w Kołobrzegu i Helu znajdują się w internecie i przewodnikach, które można zakupić w księgarniach. Warto zapoznać się z informacjami na ich temat, aby efektownie zaplanować swój wypoczynek w tych nadbałtyckich miejscowościach.