Jako jedno z najbogatszych i nowoczesnych krajów południowej Azji, Malezja jest często wybieranym miejscem turystycznym, choć nie do końca dzięki swojemu zurbanizowaniu. Ma do zaoferowania zróżnicowane dziedzictwo materialne, które są magnesem dla licznych podróżników.
Łagodna wyspa Tioman w Malezji
Z dala od harmidru, hoteli oraz imprez – wyspa Tioman proponuje ciszę i błogi spokój w rustykalnym otoczeniu. Bez nadmorskiej infrastruktury i ogromnych wygód przeznaczonych dla turystów jest całkiem klimatycznym miejscem, w którym jawią się różnego typu opcje dla aktywnych między innymi snorkeling z brzegu. Tioman to górzysta wyspa o pochodzeniu wulkanicznym pokryta gęstym lasem tropikalnym. Przestrzeń ta dzieli się na osiem małych wiosek, które jednocześnie są plażowymi kurortami wypoczynkowymi.
Malezja i jej malezyjska przyroda
Niedaleko Złotego Trójkąta można wejść w tropikalną dżunglę z nadzwyczajną roślinnością i różnorodną zwierzyną. Lasy tropikalne to prawie 60% terenów Malezji, co oznacza, że także duża ilość gatunków roślin oraz okupujących te obszary zwierząt. Dżungla jest siedliskiem dla licznego ptactwa, owadów i węży, a dodatkowo między innymi małp, które w tym miejscu pojawiają się najliczniej. Sporo tu również zwierząt takich jak tygrysy, słonie i wydry. Na wyspie Redang można zobaczyć rozległą rafę koralową, która jest celem samym w sobie dla wielu ludzi. Lake Gardens o powierzchni 90ha to parki tematyczne, w których króluje soczysta zieleń, natomiast ogrody rozkwitają pięknymi wielobarwnymi orchideami oraz ponad dwoma tysiącami rodzajów hibiskusa. Można odwiedzić także park ptaków oraz motyli, który na wielu robi ogromne wrażenie.
Kuala Lumpur jako obowiązkowe miejsce zwiedzania
Głośna, kolorowa i jedna z najnowocześniejszych metropolii – stolica Malezji czyli Kuala Lumpur. Oczarowuje oraz przyciąga rzesze zwiedzających z całego świata. Pośród najbardziej kojarzonych ze zdjęć punktów można znaleźć Petronas Twin Towers połączone ze sobą spektakularnym mostem podniebnym, a zatem dwie bliźniacze wieże. Malezyjska kultura wymaga zapoznania się z licznymi świątyniami a także poznania zaskakującej dzielnicy chińskiej. Znajdując się w Malezji, podstawą jest zagoszczenie w jej wiekowej stolicy – z piętnastego wieku, Malakki. Można tam podziwiać nadzwyczajny meczet Masjid Kampung Kling o dachu w kształcie przywodzący na myśl piramidę. Borneo za to słynie z bogatej kultury i różnorodnych, licznych grup etnicznych, a z kolei w parku Niah Caves można ujrzeć jedną z największych na świecie – Wielką Jaskinię. Kolonialna Melaka jest następnym punktem wyprawy, który warto odhaczyć na liście miejsc do zwiedzenia. Jej centrum jest czerwony plac – wszystkie przylegające zabudowania są tutaj pomalowane na ceglasty kolor. W Kampung Morten czyli dawnej części miasta jest zlokalizowana Villa Sentosa – budynek funkcjonujący jako muzeum. Jest to dość niska chatka z ogrodem, a w jej wnętrzach można obejrzeć oryginalne rękodzieło tutejszych ludzi a także oryginalne sprzęty, pamiątki rodzinne i fotografie, a także jeden wolumin sygnowany ręką wnuka Winstona Churchilla.
Kiedy zagościć w Malezji?
Podróż w kierunku Malezji powinna być zaplanowana w terminie między czerwcem a sierpniem, gdyż właśnie wówczas w regionie tym panuje klimat typowo równikowy. Cały tutejszy rok to wysokie temperatury (od 25°C do 33°C). W czasie monsunów, więc od listopada do marca, może się zdarzyć, iż większość hoteli na terenie wyspy Tioman może być wyłączona z użycia a dostanie się na wyspę znacznie utrudnione.