Kiedy Kazimierz Dolny był zakładany, wcale nie nazywał się Kazimierzem. Jego współczesna nazwa wzięła się od nazwiska polskiego księcia Kazimierza Sprawiedliwego. Początkowo też nie było określenia „dolny”. Z czasem, gdy po sąsiedzku rozwijał się Kraków i tamtejszy Kazimierz stawał się sławny, właśnie temu z pogranicza Lubelszczyzny nadano przydomek „Dolny”. I tak też zostało do dzisiaj. A co jeszcze pozostało z czasów średniowiecza? Jak się okazuje bardzo wiele. Zanim jednak o tym powiemy, powróćmy do czasów jeszcze dużo starszych, a mianowicie do kształtowania się terenów, na których dzisiaj miasto leży.
Cały obszar dzisiejszego Kazimierza Dolnego niegdyś poryty bł glebami lessowymi. W wyniku działań natury, woda wypłukała znaczną część gleby. W taki oto sposób zaczęły powstawać przepiękne wąwozy lessowe. A te najsławniejszy prowadzi wprost na kazimierski Rynek. Jak podkreślają turyści, którzy mają tutaj wykupiony pensjonat, widok takiego wąwozu z okien to już ogromna przyjemność. A kiedy się nim spaceruje – nie sposób nie zachwycić się bujną zielenią.
Wąwozy lessowe to jednak nie wszystko co z walorów krajobrazowych miasto ma nam do zaoferowania. Jeśli zdecydowaliśmy się je odwiedzić, to koniecznie musimy wejść na górę Trzech Krzyży. I chociaż są one pamiątką strasznej epidemii, która miała tu miejsce przed setkami lat, widok ze wzgórza potrafi zaprzeć dech w piersiach. Po pierwsze rozpościera się tutaj panorama na cały Kazimierz. A po drugie widać stąd drugi brzeg Wisły. O każdej porze roku jest więc tutaj naprawdę pięknie. Ale i kamieniołomy, wąwozy i wzgórza to jeszcze nie wszystko. Pod względem przyrody miasto jest również bogactwem lasów, stoków narciarskich i rezerwatów przyrody.
Teraz czas powrócić do średniowiecznych miejsc.A tych w Kazimierzu jest naprawdę wiele. Tym kluczowym wydają się ruiny zamku. Tego samego, w murach którego gościli niegdyś władcy państwa polskiego. I chociaż druga wojna światowa bardzo zamek zniszczyła, to, co zostało robi wrażenie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zamek ten powstawał w XIII i XIV wieku. Jako jeden z pierwszych był zamkiem murowanym. Powstał jako typowa budowla obronna. Z jego tarasów widokowych można dzisiaj podziwiał wspaniałe widoki na miasto i na Wisłę.
Z nieco późniejszych wieków pochodzą natomiast liczne spichlerze i kamienice. W wielu z nich znajdują się dzisiaj pokoje do wynajęcia. Niejedna też willa czeka na turystów, którzy marzą, aby właśnie w tym mieście spędzić chociaż trochę czasu. A naprawdę warto chociaż raz tutaj przyjechać. I to najlepiej nie na jeden, ale na kilka dni. Bo takie właśnie miasto wymaga rezerwacji nieco więcej czasu.
Gdybyśmy tak przyjrzeli się miastu i jego atrakcjom, to moglibyśmy spokojnie powiedzieć, że jest ono odpowiedzią na różne potrzeby różnych turystów. I ci, którzy kochają przyrodę, i ci co uwielbiają żeglować, a także miłośnicy historii znajdą tutaj coś dla siebie. Dlatego warto znaleźć miejsce w swoim grafiku dla tego wyjątkowego, małopolskiego miasta.