W dzisiejszych czasach podróżowanie jest znacznie łatwiejsze niż kilkanaście lat temu. Kiedyś podróżowanie po świecie wiązało się z dość skomplikowaną procedurą – bilety kupowało się tylko w okienkach kasowych, ich ilość bywała mocno ograniczona, zaś posiadanie samochodu z uwagi na koszty było zarezerwowane tylko dla nielicznych. Obecnie wiele osób może sobie pozwolić na podróżowanie własnym samochodem. Czasem jednak odległość do miejsca docelowego jest zbyt duża – w takim wypadku lot samolotem jest korzystniejszym rozwiązaniem. Obecnie bilet na pociąg, samolot czy autobus zdobędziemy w zaledwie kilka minut – wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do Internetu. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup biletu zalecamy sprawdzić gdzie spać w miejscu docelowym.

Zazwyczaj w miejscowościach turystycznych nie ma problemu ze znalezieniem noclegu, są jednak sytuacje, kiedy tych noclegów nie ma. Dotyczy to zwłaszcza okresów szczególnego natężenia turystów. Przykładowo podczas skoków narciarskich w Zakopanem czy festiwalu Sunrise w Kołobrzegu znalezienie noclegu na ostatnią chwilę może graniczyć z cudem – prawdopodobnie w tym czasie wszelkie hotele, apartamenty i kwatery prywatne będą po prostu zajęte.

Jeśli chcesz, żeby Twoja podróż przebiegała bez niemiłych niespodzianek zalecamy skorzystanie z popularnych serwisów internetowych skupiających ludzi wynajmujących pokoje czy apartamenty. Rezerwując nocleg wcześniej możesz wybrać jaki chcesz apartament, czy ma mieć on prysznic czy wannę i przede wszystkim – masz możliwość wyboru spośród wielu ofert cenowych. Z pewnością zagwarantowany nocleg na miejscu sprawi, że Twoja podróż przebiegnie znacznie spokojniej niż szukanie noclegu „w ciemno”.

Warto również wiedzieć, że niektóre hotele udostępniają swoim klientom bezpłatne odwołania rezerwacji oraz gwarancję niezmienności ceny. Dzięki temu możesz uniknąć kosztów w przypadku zmiany planów lub zmiany cennika w danym hotelu. Zanim ostatecznie podejmiesz decyzję gdzie spać podczas podróży radzimy zapoznać się z opiniami na temat danego miejsca noclegowego. Opinie najlepiej sprawdzić w kilku niezależnych serwisach i na forach internetowych – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dodają je prawdziwi ludzie, a nie pracownicy hotelu czy pensjonatu. Warto również sprawdzić czy dany obiekt faktycznie funkcjonuje, Internet jest piękną sprawą, ale niestety grasuje w nim masa oszustów. Zanim wpłacisz zaliczkę za nocleg zadzwoń pod numer wskazany w ogłoszeniu, sprawdź czy dany obiekt istnieje w mapach Google i czy właściciel ma zarejestrowaną działalność.

Niestety, czasem mimo szczerych chęci zarezerwowany nocleg znacząco odbiega od oczekiwań – w wielu wypadkach wnętrza pokoju przedstawione na zdjęciach nijak mają się do rzeczywistości. W takim przypadku radzimy negocjować cenę lub ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Warto także zamieszczać opinie o odwiedzonych obiektach noclegowych w internecie – dzięki temu ostrzeżesz innych podróżujących, a nieuczciwy właściciel nie zarobi więcej na cudzej naiwności.