Da się wyróżnić takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego charakteryzujące się ciszą, spokojną atmosferą, równowagą. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Olśniewająca siła Matki Natury
Ten kraj położony na północy zaskakuje nie tylko ogromną ilością zdumiewających jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy człowiek ma możliwość zagłębienia się w dowolne obszary (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wkraczania na terytorium lasów należących do prywatnych osób), przejść się po leśnym dukcie i pozbierać pełne siatki darów lasu. Co rzadko spotykane, na obszarze państwa utworzono ponad 30 parków narodowych, a wstęp do nich jest bezpłatny. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, bardzo często spotykanym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, dobrze jest wziąć pod uwagę w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być stosunkowo pewnym, iż w pierwszym z wyszczególnionych spotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów zapraszają niesamowicie malownicze krajobrazy, na które składa się spora liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami. Finlandia to kraj który bez wątpienia warto odwiedzić niezależnie od pory roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wybrednego podróżnika.

Urok najbardziej znanych miast
Poznając Finlandię, warto odwiedzić kilka największych ośrodków miejskich, które są atrakcyjne dla podróżników pod względem zabytków i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę kraju. Stolica kraju zauroczy wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezwykle przyciągającą zainteresowanie katedrą św. Mikołaja. To kultura a także wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu urokowi. Turystów kuszą również miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) a także Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zachwycające wspaniałymi wystawami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury miejskiej. Rovaniemi zaciekawi niespotykanym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia nieba na północy
Pośród atrakcji, których nie można wymazać z pamięci, znajduje się słynna Aurora Borealis. To powszechnie znane pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne da się podziwiać 10 do 20 dni każdego roku. Choć odpoczywając w Laponii, która jest najbardziej położonym na północ terenem kraju, da się oglądać zorzę polarną niemal każdego dnia, gdy tylko pozwoli na to niebo – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiej nazwy jest słońce, które nie chowa się za horyzontem podczas dwóch miesięcy w ciągu roku – czerwca i lipca.

Fantazje północy
Finlandia słynie z licznych wyjątkowych obszarów. Pośród najważniejszych znajduje się Naantali – miasteczko portowe, w którym został założony park rozrywkowy Świat Muminków który nosi nazwę Muumimaailma. Kolejnym istotnym punktem na mapie wycieczki powinna stać się Laponia znajdująca się na kole podbiegunowym, w której będzie można odwiedzić najprawdziwszą Wioskę Świętego Mikołaja, która czynna jest także latem. W znajdującym się w bliskim sąsiedztwie Santa Parku można odwiedzić Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Trzeba odwiedzić również wioskę lodową, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Pośród obligatoryjnych miejsc do odwiedzenia jest także pałac śnieżny (Kemi), W niektórych rejonach z łatwością można natknąć się na zaprzęgi psów Husky czy też składające się z reniferów. Dużą popularnością cieszą się również banie fińskie, których bez wątpienia najważniejszą funkcją jest służenie jako miejsce spotkań z przyjaciółmi oraz relaksu. Prostota fińskich smakołyków zdumiewa takimi przysmakami jak chociażby dania przyrządzane z renifera.