To metropolia zorganizowana w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z tego powodu nie dziwi informacja, że jest jednym z wyjątkowo ekskluzywnych i bogatych miast świata. A to ze względu na tak zwany raj podatkowy, a właściwie uwolnioną strefę finansową. Trudno sobie wyobrazić, iż niegdyś to była wioska zamieszkała przez rybaków. Przebywając w Dubaju doświadczymy blichtr, obejrzymy pomysłowe projekty wieżowców, a dodatkowo wspaniałe atrakcje turystyczne.
Przede wszystkim trzeba zobaczyć panoramę Dubaju z 124-go poziomu Burj Khalifa czyli najwyższego wieżowca świata. Żeby dostać się na szczyt, nic tylko wsiąść do nowoczesnej windy, która rusza z prędkością 10-ciu metrów na sekundę. Burj Khalifa to dzieło architektoniczne będące wizytówką modernistycznej inżynierii, hołdem dla rozumu, technologii oraz wzornictwa. Udowadnia niezwykle dynamiczny rozwój, a dodatkowo spełnia rolę symbolu bogactwa z którym są związane niektóre kraje Bliskiego Wschodu.
Przechadzając się w okolicy tego budynku, da się natrafić na fantastyczne multimedialne fontanny o długości 275 metrów. Znajdują się one na 12-hektarowym stawie i posiadają rozbudowany, wielowymiarowy, okazały repertuar muzyczny, a wody ze skaczącej fontanny potrafią wyrzuć strumienie na wysokość nawet 150 metrów. Przebywają w tym miejscu koniecznie trzeba skorzystać z najnowocześniejszego metra na ziemi. Jeżeli usiądziesz w pierwszym wagonie, masz szansę poczuć się jak kierujący – metro bowiem nie ma dowodzącego i jest zupełnie zmotoryzowane. Z poziomu przedniej szyby jest możliwość podziwiać niezapomniane widoki tej współczesnej metropolii.
Dubaj zadziwia takim ciekawostkami jak budowanie bałwana i wyścig na nartach – dla tego miasta nie ma w ogóle znaczenia, iż znajduje się w zasadzie na piaskach. Zrobienie tych atrakcji jest możliwe w galerii handlowej Mall of the Emirates.
Pośród widoków wartych zobaczenia jest dzielnica Dubai Marina, która rozciąga się wzdłuż sztucznie zbudowanego kanału. Wzniesione są w tym miejscu wieżowce, galerie handlowe, sklepy i wyjątkowy deptak, który po zapadnięciu zmroku odsłania podświetlony port.
Jeżeli tylko zechcesz wypić kawę, musisz koniecznie zahaczyć o pierwszą pijalnię kawy na ziemi oferującą najwyższej klasy mleko wielbłądzie. Można Także poczuć smak tego niecodziennego przysmaku w kształcie lodów lub deserów.
Jeżeli najbardziej zależy ci na wyszukaniu oryginalnych pamiątek, można odwiedzić Gold Souk i wytargować najlepszą cenę za kolczyki i łańcuszki ze złota.
Wartym odwiedzenia miejscem w Dubaju są bliźniaczymi wieżami Emirates Tower, które kojarzą się z tym miastem jak żadna inna atrakcja. Są emblematem miasta iwchodzi na to kompleks dwóch wież, których podstawy to trójkąt: Emirates Towers Hotel a także Emirates Office Tower.
Dubaj jest równoznaczny z bogactwem także pod kątem architektonicznym. Burj Al-Arab czyli ikona tego miejsca stanowi prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny na ziemi ciekawy hotel. Budowla przybrała kształt gigantycznego żagla. Jej powstanie wyznaczono na 1999 rok na sztucznej wyspie. Osoby korzystające z hotelu mają nielimitowany w żaden sposób wstęp do atrakcji wodnych Wild Wadi. Hotel ten to element całego kompleksu wypoczynkowego (Jumeirah Beach Resort). Jedną z jego wyjątkowych budowli jest ta w formie fali.
Będąc w tym mieście dostrzeżemy również wyspę Palm Jumeirah, która wyglądem przypomina zamek z baśni o Alladynie.
Warto też poświęcić chwilę czasu na przepłynięcie Dubai Creek w sposób klasyczny – przy użyciu drewnianej łodzi (abra) a także zjeść kolację w Madinat Jumeirah – tutejszej Wenecji. To miejsce składa się z plątaniny ciemnych uliczek odznaczających się wyjątkowym arabskim charakterem.
Następnie warto wybrać się do Union House, a potem skorzystać z wycieczki do Abu Dhabi, gdzie będziesz mieć szansę obejrzenia największego meczetu w Emiratach, a poza tym, co doskonałe dla fanów sportu – toru Formuły 1 i najdroższego hotelu na świecie.
Popularnym i lubianym w mieście sportem są zawody wielbłądów, można powiedzieć, że to narodowy sport Arabów, więc nie powinno go zabraknąć nawet w tak modernistycznym mieście. Dla żądnych przygód, są opcje, żeby również pojechać na pustynne safari i odbyć emocjonujący rajd terenowy po pustynnych wydmach. Natomiast dla tych wyjątkowo odważnych, Dubaj oferuje skok ze spadochronem, który można wykonać w pobliżu sztucznej palmy Palm Jumeirah.